طلا و جواهرات اغلب به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که تا سال‌های طولانی دوام دارند. حتی برخی از نمونه‌ها به قدری خوش‌ساخت و باکیفیت هستند که تا چندین نسل بین اعضای خانواده دست‌به‌دست می‌شوند.

 اما علاوه بر کیفیت ساخت زیورآلات و مصنوعات طلا، نحوه مراقبت و نگهداری از آنها نیز در طول عمرشان تاثیر بسیار زیادی دارد. 

به توصیه کارشناسان لازم است دست‌کم سالی یک بار طلا و جواهرات خود را شست‌وشو دهید و زیر و بم آن را تمیز کنید. برای این منظور هم لازم نیست حتما نزد کارشناس یا متخصص این صنعت بروید، خودتان در خانه هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

مصنوعات طلا را جدا از هم نگهداری کنید


در اولین قدم باید طلا و جواهرات خود را از هم جدا کنید. درجه سختی سنگ‌ها با یکدیگر متفاوت است و ممکن است یک سنگ روی سنگی دیگر یا زنجیر طلا خراش ایجاد کند. به همین خاطر بسیار مهم است که همه آنها را جدا از هم نگهداری کنید و در یک جعبه روی هم نریزید.

زنجیرها را یا آویزان کنید یا در جعبه‌های بلند به صورت کشیده و بدن هیچ پیج و تابی بگذارید. گوشواره‌، دستبند و دیگر زیورآلات نیز را نیز از هم جدا کرده و در جعبه‌های مخصوص خودشان قرار دهید.

طلا و جواهرات را از نور و رطوبت دور نگه دارید

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گونه جواهری را نباید زیر نور مستقیم آفتاب، رطوبت، گرما و سرمای شدید بگذارید. همیشه بهترین روش برای محافظت از طلا و جواهر این است که در جعبه‌های خودشان نگهداری شوند. به این صورت گرد و غبار هم روی آنها نمی‌نشید و ظاهرشان را تیره و کدر نمی‌کند.

البته توجه داشته باشید که برای مصنوعات نقره این روش‌ها چندان کارساز نیست. یعنی اگر نقره را همین‌طوری در جعبه بگذارید، سرما و گرما و آفتاب ممکن است آن را اکسیده کند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم نقره را حتما درون کیسه‌های زیپ‌دار پلاستیکی قرار دهید تا امکان نفوذ هوا به داخل آن به صفر برسد. سولفور و رطوبت موجود در هوا سبب از دست رفتن درخشش جواهرات می‌شود.

مصنوعات طلا و نقره را در پارچه‌های نخی بپیچید

برای محافظت هر چه بیشتر از طلا و نقره توصیه ما این است که آنها را در دستمال‌ها یا پارچه‌های نخی بپیچید سپس در جعبه بگذارید. به این روش دیگر هیچ گرد و خاکی روی آنها نمی‌نشیند.

زیورآلاتی که مروارید دارند با این روش کاملا سالم خواهند ماند و هیچ خط و خراشی روی دانه‌های مروارید ایجاد نخواهد شد.

زیورآلات طلا یا نقره را پس از پوشیدن همه لباس‌ها، استفاده کنید


وقتی قرار است مهمانی یا بیرون بروید و می‌خواهید از طلا و جواهرتان استفاده کنید، توصیه می‌کنیم پس از اینکه همه لباس‌ها را پوشیدید و آرایشتان تکمیل شد آنها را استفاده کنید.

هنگام رنگ کردن مو هیچ‌گونه طلا و جواهری به تن نداشته باشید زیرا مواد شیمیایی موجود در ترکیبات رنگ مو به زیورآلات صدمه جدی وارد می‌کند.

عطر و ادکلن هم اثر منفی زیادی روی طلا و جواهر دارد. پس توجه داشته باشید که روی جواهرات خود عطر اسپری نکنید.

پیش از آویختن گوشواره یا گردنبند موهای خود را شانه کنید که ضربه‌ای به آنها وارد نشود.

مراقب آلودگی‌ها و آلاینده‌ها باشید

زیورآلات خود را از تماس مستقیم با آب یا مواد شیمیایی و شوینده‌ها دور نگه دارید تا درخشش و رنگ خود را از دست ندهند. صابون، پاک‌کننده‌های آرایشی، روغن آشپزی و حتی چربی طبیعی پوست انسان هم می‌تواند سبب از بین رفتن درخشش طلا و جواهرات شود.

ترجیحا سنگ و مروارید را از چربی‌های طبیعی پوست دور نگه دارید تا آسیب نبینند. هرگز این سنگ‌های گرانبها را زیر آب نگیرید و نگذارید خیس شوند مگر اینکه طلافروش به شما گفته باشد که این کار مشکلی نخواهد داشت.

زیور آلات را با دستمال نرم پاک کنید

جواهرات خود را خیلی نرم و با احتیاط تمیز کنید. از آب و صابون که به‌طور کلی پرهیز کنید. در مورد سنگ‌های قیمتی هم چون نمی‌دانید درجه شکنندگی آنها چقدر است، احتیاط کنید.

دستمال را روی طلا نکشید. طلا، طلا سفید و سنگ‌های قیمتی را ترجیحا فقط با دستمال‌های مخصوص جواهرات پاک کنید.

از کارشناس کمک بگیرید

برخی از جواهرات به دلیل ارزش و قیمت بسیار بالایی که دارد بهتر است در خانه تمیز نشوند که مثلا خدایی نکرده سنگ‌های آن نریزد یا خش برندارد. به همین خاطر منطقی‌تر این است که نزد کارشناس بروید و با صرف هزینه‌ای نه چندان زیاد از تمیزی و سلامت طلا و زیورآلات ارزشمند خود مطمئن شوید.


منبع : orospot