منظور از nfc در گوشی چیست ؟

امروزه تکنولوژی بی‌سیم در اشکال گوناگونی خود را در گوشی‌های هوشمند جای داده‌ است؛ اما واقعا nfc در گوشی چیست و آیا ارزش دارد که در زمان خرید این قابلیت را هم در نظر بگیریم؟ ان اف سی نیز مانند بلوتوث، اینفرارد و وای فای یک قابلیت ارتباطی بی‌سیم از طریق امواج رادیویی است که البته کاربرد متفاوتی دارد و با وجود اینکه می‌تواند بسیار کاربردی باشد، هنوز در ایران زیاد جا نیفتاده است.

فناوری nfc چگونه کار میکند ؟

اگر خیلی ساده و کوتاه بخواهیم به شرح اینکه فناوری nfc چگونه کار میکند بپردازیم ، 

باید بگوییم که فناوری nfc با به وجود آوردن یک فرکانس رادیویی باعث ارتباط بین ۲ دستگاه مجهز به این قابلیت می‌شود. البته برای ایجاد این تعامل حتماً به یاد داشته باشید که قابلیت nfc در هر دو دستگاه روشن و فعال باشد. ضمناً دو دستگاه باید در فاصله ۴ سانتی‌متری از یکدیگر قرار گیرند تا انتقال داده‌های کم‌حجم صورت پذیرد. ناگفته نماند معمولاً برای تبادل اطلاعات نیاز به وارد کردن کد تأیید در دستگاه است. همچنین nfc به دلیل امنیت بالاتر و مصرف انرژی پایین‌تر نسبت به وای فای و بلوتوث گزینه مناسب‌تری برای انتقال اطلاعات محسوب می‌شود.

کاربرد nfc در موبایل چیست ؟

تا اینجا توضیح دادیم که ان اف سی چیست و nfc چگونه کار میکند ؛ اما سوال دیگری نیز نیاز به پاسخ دارد و آن هم این است که در موارد دیگر، کاربرد nfc در موبایل چیست ؟ باید گفت که nfc کاربردهای زیادی دارد که به صورت اختصار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چاپ مستقیم از طریق موبایل و تبلت از طریق پرینترهای مجهز به این فناوری
  • شارژ گوشی موبایل و انتقال صدای موبایل به اسپیکر
  • اشتراک گذاری اطلاعات
  • دریافت بلیط یا کارت پرواز

NFC اندروید چیست ؟ NFC آیفون چیست ؟

NFC معمولاً در گوشی‌های میان رده و پرچمدار اندروید وجود دارد، البته برخی از این مدل‌ها به تراشه ان اف سی مجهز هستند و تصور نکنید ان اف سی شبیه به بلوتوث است و در همه گوشی‌های هوشمند وجود دارد. گوشی‌های آیفون 8 به بعد نیز از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. شاید با نام سیستم‌های پرداخت nfc آشنایی بیشتری داشته باشید و به گوشتان خورده باشد. ابن اسم‌ها در گوشی‌های اندروید با نام Android Pay، در گوشی‌های سامسونگ Samsung Pay و در محصولات اپل با واژه‌ی Apple Pay دیده می‌شوند. همچنین پی پال (PayPal Mobile) و مستر کارت (MasterCard PayPass) نیز از فناوری NFC استفاده می کنند. حتی برنامه‌هایی مثل Google Pay نیز برای پرداخت الکترونیکی از قابلیت NFC بهره می‌برند.

از کجا بفهمیم گوشی NFC دارد؟

چک کردن NFC گوشی بسیار ساده است و شما می‌توانید با سرچ عبارت NFC در قسمت تنظیمات از وجود آن مطمئن شده یا در محیط وب مشخصات گوشی خود را بررسی کنید. همچنین اگر باتری شما به آنتن NFC مجهز باشد، عبارت Near Field Communication روی آن حک شده است.